PROGRAM DETAYI


BÖLÜM ADI Tasarım Bölümü
PROGRAMIN ADI Moda Tasarımı Programı
PROGRAMIN EĞİTİME BAŞLADIĞI YIL 2008
PUAN TÜRÜ TYT
ÖĞRENİM SÜRESİ 2 Yıl
ÖĞRENİM DİLİ Türkçe
ÖĞRETİM TÜRÜ Yüz yüze
KAZANILAN DERECE 5. seviye akademik ve mesleki yeterlilik
DERECENİN DÜZEYİ Önlisans
PROGRAMIN AMACI

Moda Tasarımı ön lisans programının amacı; estetik ve fonksiyonel değerlere uygun tasarımlar gerçekleştirebilen; moda girişimciliği, marka yaratma ve yönetme bilgi ve becerisine sahip, alanla ilgili teknolojik gelişmeleri takip eden, moda endüstrisinin ihtiyaç duyduğu nitelikte ulusal ve evrensel donanıma sahip tasarımcılar yetiştirmektir.

PROGRAMIN HEDEFİ

Moda ve tekstil endüstrisinde çağdaş, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, moda olabilecek öncü fikirleri sezinleyebilen, malzeme ve üretim teknikleri konusunda bilgili ve moda girişimciliği konusunda donanımlı tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

KARİYER OLANAKLARI

Moda Tasarımı Programı öğrencileri, tekstil ve konfeksiyon sektöründe, müşteri beklentileri ve moda eğilimlerini göz önünde bulundurarak tasarım ilke ve metotlarına uygun giysi ve aksesuar tasarımı gerçekleştirebilen, tasarıma uygun malzeme ve ekipmanı seçebilen, koleksiyon hazırlayabilen ve tasarımı ürüne dönüştürebilen meslek elemanı olarak mezun olurlar.

Mezunlar, moda ve tekstil markalarının tasarım departmanlarında çalışabilirler. Moda evlerinde stilist ve modelist olarak görev alabilirler. Bunun yanı sıra, serbest tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi moda ve hazır giyim sektöründe, tekstil fabrikaları ve atölyelerinde, örme-dokuma-baskı sanayinde, hazır giyim sektöründe, tasarım stüdyolarında, sahne sanatları ile ilgili resmi ve özel kurumlarda, sinema ve televizyon kurumlarında da tasarımcı olarak çalışabilirler. Tekstil, hazır giyim ve moda ile ilgili üretim ve pazarlama faaliyetleri yürüten firmalarda ürün danışmanı veya uzmanı olarak da geniş iş olanaklarına sahiptirler.

YATAY GEÇİŞ YAPILABİLECEK PROGRAMLAR

TYT taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına yatay geçiş yapabilirler.

DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK PROGRAMLAR

Moda Giyim Tasarimi, Moda Tasarimi, Moda ve Tekstil Tasarimi, Tekstil Mühendisliği, Tekstil ve Moda Tasarimi, Giyim Öğretmenliği, Moda Tasarım Öğretmenliği

KONTENJANLAR

Örgün öğretim: 65 + 2

İkinci öğretim: 30 + 1

PROGRAM BAŞKANI Öğr. Gör. Evrim Kabukcu ARSLAN
PROGRAM ÖĞRETİM ELEMANLARI

Öğr. Gör. Dr. Evrim Kabukcu ARSLAN

Öğr. Gör. Fatma DEMİR

Öğr. Gör. Figen EMRE


iletişim

Telefon: 0 (236) 716 20 00

Faks     : 0 (236) 716 20 02

Öğr.İşleri Fax: 0(236) 7161919

Öğr.İşleri E-Posta: salihlimyo.ogrenci@cbu.edu.tr

Adres   : Sarıpınar Mahallesi 1079 Sokak NO:169  Salihli Manisa 45300 Türkiye


  • Uzaktan  Eğitim
  • Eğitim Kataloğu
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik