PROGRAM DETAYI


BÖLÜM ADI Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü
PROGRAMIN ADI Çocuk Gelişimi Uzaktan Eğitim Programı
PROGRAMIN EĞİTİME BAŞLADIĞI YIL 2013
PUAN TÜRÜ TYT
ÖĞRENİM SÜRESİ 2 Yıl
ÖĞRENİM DİLİ Türkçe
ÖĞRETİM TÜRÜ Uzaktan Eğitim (Yarı Zamanlı)
KAZANILAN DERECE 5. seviye akademik ve mesleki yeterlilik
DERECENİN DÜZEYİ Önlisans
PROGRAMIN AMACI

Çocuk Gelişimi programının amacı, okul öncesi dönemde gerek normal gelişim gösteren, gerekse özel eğitim gereksinimi olan çocukların tüm gelişim alanlarını (zihinsel, dil, motor, özbakım, sosyal ve duygusal) destekleyici teorik ve uygulamalı eğitim programları ile çocuğa, aileye, eğitimciye ve topluma hizmet sunan Çocuk Gelişimcisi ve Eğitimcisi yetiştirmektir. Bu bağlamda programın en önemli amacı; yaşam boyu eğitim ilkesiyle, bilgi çağı ve iş yaşamının gereklerine uygun ve çağdaş öğretim yöntemleri ile yaşam becerileri kazandırmaya yönelik bir eğitim hizmeti sunmaktır.

PROGRAMIN HEDEFİ

Programın amacına yönelik hazırlanan öğretim planı çerçevesindeki teorik dersler ve endüstriye dayalı eğitim uygulaması sonunda; okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında, oyun odalarında, çocuk kliniklerinde tedavileri süren çocuklara müzik, resim, drama, jimnastik, bilgisayar eğitimi veren, hoş vakit geçirmelerini sağlayan materyal (kukla, kavram ve konu kartları, hikâye yazım) hazırlayan, ilk yardım kurallarını uygulayabilecek gerekli bilgi ve beceriye sahip elemanlar yetiştirmektir. Böylece, Çocuk Gelişimi Programı bilimsel ve sanatsal faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası platformda tanınan, geleneksel kültürüne sahip çıkarak, günümüz ihtiyaçları doğrultusunda özgün ve çağdaş tasarımlar yapan, yaratıcı, yenilikçi, mesleği ile ilgili teknik bilgi ve beceriye sahip bireyleri çalışma hayatına hazırlayacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMINDA DERSLERİN İŞLENİŞİNDEKİ ÖN KOŞULLAR

Çocuk Gelişimi Uzaktan Eğitim Programı’nda dersler Internet’e dayalı uzaktan eğitim sistemi ile yürütülmektedir. Programa alınan öğrencilerin Internet erişimli bir kişisel bilgisayarı kullanma olanağına sahip olmaları gerekmektedir. Teknik bilgi, ve uygulama gerektiren mesleki derslerde en az %30 uygulamalı yüz yüze eğitim yapılır. Kaynak: ÖSYM Tercih Kılavuzu Bk 815.(Sayfa 339) Her ders için uygulanan ölçme ve değerlendirme yöntemi, “Ders Planı-AKTS Kredileri”nde ayrıntılı olarak yer almaktadır. Vize ve final sınavları Meslek Yüksekokulumuzda yapılmaktadır. Sınav tarihleri internet ortamında ilan edilmektedir.

KARİYER OLANAKLARI

Dört yarıyıl sonunda programımızdan mezun olan öğrenciler, ön lisans diploması alarak “Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı” unvanını kazanırlar. Mezunların Çalışma Alanları; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin çocuk kliniklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında, Çocuk kliniklerinde, otellerde, turistik tesislerin çocuk kulüplerinde, spor merkezlerinin çocuk oyun alanlarında istihdam edilebilme olanağına sahip olurlar.

YATAY GEÇİŞ YAPILABİLECEK PROGRAMLAR

TYT taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına yatay geçiş yapabilirler.

DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK PROGRAMLAR

Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı ve Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği

KONTENJANLAR

Uzaktan Eğitim: 100 + 3

PROGRAM BAŞKANI Doç. Dr. Şafak Öztürk AYNAL
PROGRAM ÖĞRETİM ELEMANLARI

Doç. Dr. Şafak Öztürk AYNAL (13B-4 ile Salihli MYO'da görevli)

Dr. Öğr. Üyesi Esma Esgin GÜNDER

Öğr. Gör. Sevda MUSABALİ

Öğr. Gör. Esra PARMAKSIZ

iletişim

Telefon: 0 (236) 716 20 00

Faks     : 0 (236) 716 20 02

Öğr.İşleri Fax: 0(236) 7161919

Öğr.İşleri E-Posta: salihlimyo.ogrenci@cbu.edu.tr

Adres   : Sarıpınar Mahallesi 1079 Sokak NO:169  Salihli Manisa 45300 Türkiye


  • Uzaktan  Eğitim
  • Eğitim Kataloğu
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik